CV Hazırlama İpuçları

CV ile firmaya karşı ilk izlenimi oluşturursunuz, hangi alanlarda başarılı olduğunuzu gösterir, diğer adaylardan farklı olarak olumlu yanlarınızı belirtirsiniz.

Firmalar açısından ise CV adayların taranıp ayrıldığı ilk adımdır. Kuruma uygunluğunuz ve ihtiyaç duyulan pozisyonun gerektirdiği profesyonel bilgi, beceri ve özelliklere sahip olup olmadığınız incelenir.

Yeni mezun biri olarak iş deneyiminiz az olduğundan ya da hiç olmadığından, CV’nizde kişisel yeteneklerinizi ve o iş için ne kadar istekli olduğunuzu işverenlere çok iyi anlatmanız gerekir. Unutmayın işverenler için iş deneyim kadar kendinizi ne kadar iyi ifade ettiğiniz de önemlidir.

Mezun olduktan sonra ilk işinizi ararken özgeçmişinizi nasıl hazırlayacağınızı bilemiyorsanız aşağıdaki noktalara önem verin.

Niteliklerinizi yazarak başlayın. En büyük önemi eğitime verin. Çalıştığınız tüm işleri doğru şekilde anlatın. CV’nize hem işveren hem de iş arayan gözü ile bakın. CV uzunluğunu ve formatını doğru seçin.

Fotoğraflı CV isteniyorsa mutlaka CV’nize vesikalık bir fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğrafınızın sizin en doğal halinize yakın olmasına dikkat edin. Özellikle fotoğraf istenmemiş ise koymakta ısrar etmenize gerek olmayabilir.

Comments are closed.